Zanim zaczniesz biegać kup odpowiednie buty do biegania

Nietrudno zauważyć, że moda na bieganie opanowała już niemal całą Polskę. Biegają ludzie młodzi i starsi, dla przyjemności, dla utrzymania formy, dla ładnej sylwetki lub dlatego, że wypada. Wielu z nich startuje nawet w coraz częściej organizowanych maratonach lub półmaratonach, które stają się okazją do masowych imprez miejskich. Popularność biegania wynika przede wszystkim z dostępności tego rodzaju sportu, bo przecież wystarczy wyjść na zewnątrz i zacząć biec przed siebie. Nie trzeba kupować sprzętu ani wykupywać abonamentu do klubu fitness.

Na ten sport stać każdego, bo nie wymaga żadnych nakładów finansowych. Jak się jednak okazuje, nie do końca jest to prawda. Lekarze już coraz głośniej alarmują, że jogging jest bardzo kontuzjogenny, zwłaszcza w przypadku amatorów. Są oni narażeni na cały wachlarz różnych kontuzji stóp, kolan, stawów, mięśni, a nawet bioder. Wielu z tych kontuzji nie można uniknąć, gdyż są charakterystyczne dla tego sportu, jednak większość powstaje w wyniku złego przygotowania kondycyjnego, nieprawidłowych, zbyt obciążających treningów, a także ze źle dobranego obuwia. Osoby uprawiające bieganie profesjonalnie lub od dłuższego czasu, właśnie buty do biegania wskazują jako podstawowy czynnik chroniący przed kontuzjami.

Jest w tym wiele racji, gdyż podczas joggingu to właśnie stopy są najbardziej obciążoną częścią ciała i dlatego wymagają odpowiedniej ochrony. Dodatkowo ułożenie stóp podczas biegania wpływa na ułożenie pozostałych części ciała, dlatego odpowiednio wyprofilowane buty pełnią funkcje ochronne także na kolana czy miednicę. Producenci obuwia prześcigają się obecnie w innowacyjnych rozwiązaniach, mających na celu jak największą poprawę komfortu biegaczy. Dlatego na rynku dostępnych jest wiele modeli butów, dostosowanych do rożnych rodzajów stopy i sposobów ich pracy (chodzi o sposób ułożenia stopy i rozłożenie nacisku do podłoża). Najpopularniejsze rodzaje obuwia dla biegaczy to przede wszystkim buty przeznaczone dla właścicieli stopy pronującej, supinujacej i neutralnej. Prawidłowy wybór spośród tego rodzajów butów wymaga zrozumienia obserwacji miejsc podeszwy, które najbardziej się ścierają.

Ogólnie tak zwani pronatorzy ścierają wewnętrzne krawędzie podeszwy, zaś supinatorzy zewnętrzne. Przy zakupie butów do joggingu ważny jest także ich rozmiar, gdyż podczas biegania stopy puchną i lepiej jest gdy mają nieco więcej miejsca. Zasada, jaką należy się kierować mówi, że im na dłuższych dystansach się biega, tym większy powinien być rozmiar butów. Kolejnym kryterium wyboru obuwia jest podbicie stopy. W przypadku normalnego podbicia wystarczają buty z systemem stabilizującym. Niskie podbicie wymaga obuwia wyposażonego w system podtrzymujący, zaś przy wysokim podbiciu pomagają systemy amortyzujące. Dla początkującego biegacza tak duży wybór obuwia może być problematyczny. Dlatego zakup pierwszych butów warto skonsultować z profesjonalnym sprzedawcą, który najlepiej doradzi jaki typ obuwia będzie w danym przypadku najodpowiedniejszy.

źródło: http://www.dobiegania.pl/asics-nimbus-c-256.html