Maski przeciwpyłowe

Maski w sporcie kojarzą się zwykle jedynie z hokejem i rugby, gdzie specjalne konstrukcje chronią twarze zawodników przed urazami. Aktualnie jednak popularny staje się nieco inny typ maski sportowej, która również zabezpiecza organizm człowieka, ale przed zupełnie innym rodzajem zagrożeń.

Maski przeciwpyłowe stają się coraz bardziej pożądanym produktem wśród osób uprawiających jogging lub jazdę na rowerze w warunkach miejskich i terenowych. Co jest powodem tej popularności? Głównie stoi za tym rosnąca świadomość sportowców i miłośników aktywności fizycznej. Nie od dzisiaj wiadomo, ze spaliny, zanieczyszczenia powietrza, smog, pyłki i kurz nie są obojętne dla płuc i dróg oddechowych człowieka. W dzisiejszym świecie niemal niemożliwym staje się, aby ich uniknąć. Wydawać by się mogło, że szkodliwe zanieczyszczenia to problem jedynie stref miejskich, ale również jazda rowerem po gruntowej drodze leśnej czy wiejskiej ścieżce powoduje, że unoszący się spod kół kurz i pył dostaje się do płuc sportowca. To główny powód, dla którego coraz więcej osób decyduje się na zakup nowoczesnych masek sportowych. Czym różnią się one od klasycznych maseczek jednorazowych?

Przede wszystkim zastosowaniem specjalnych filtrów, które nie tylko izolują od zanieczyszczeń, ale także skutecznie je zatrzymują. Specjalna konstrukcje takich masek spełniać muszą nieco inne wymagania, niż sprzęt tworzony dla wojska lub zawodów wymagających przebywania w zanieczyszczonym środowisku. Dla aktywności fizycznej najważniejszy jest komfort użytkowania i pod tym kątem budowane są nowoczesne maski przeciwpyłowe. Lekkie konstrukcje z otworami wentylacyjnymi i specjalnym systemem zaworów sprawiają, że oddychanie w masce nie różni się praktycznie od oddychania bez żadnej ochrony. Czy warto zainwestować w takie rozwiązanie? Z pewnością tak – płuca to bardzo delikatne organy, które podatne są na wiele nieprzyjemnych dolegliwości. Problemem jest głównie to, że negatywny wpływ zanieczyszczeń nie daje o sobie znać natychmiast – większość problemów z drogami oddechowymi ujawnia się po latach, gdy jest już za późno na skuteczne leczenie. Sportowe maski przeciwpyłowe rozwiązują ten problem i sprawiają, że każdy sportowiec – zawodowiec czy amator – cieszyć będzie się zdrowiem i doskonałą kondycją przez wiele długich lat.