Jak dobrać obuwie do biegania?

Bieganie ostatnimi czasy stało się bardzo modne, ponieważ w ten sposób można zadbać o swoją kondycję fizyczną, a także poprawić ogólny wygląd sylwetki. Przed rozpoczęciem biegania należy jednak wybrać odpowiednie buty do biegania, co niestety nie jest zbyt łatwym zadaniem. Jak dobrać obuwie do biegania?

Określenie typu stopy

Podczas wyboru odpowiedniego obuwia do biegania najważniejszą kwestią jest wiedza na temat posiadanego typu stopy, ponieważ może ona być neutralna, pronująca lub supinująca. Co to jednak oznacza? W przypadku biegacza ze stopą neutralną podbicie jest zbudowane standardowo, a jeśli chodzi o ciężar, to jest on rozprowadzany równomiernie od pięty do palców. Pronacja to z kolei zbytnie wychylenie wewnętrzne stawu skokowego w stosunku do piszczela. Pronacja bardzo często związana jest z posiadaniem niskiego podbicia stopy. Jeśli chodzi natomiast o supinację, to oznacza ona zbyt duże odchylenie stawu skokowego na zewnątrz w stosunku do piszczela. na tej stronie można znaleźć buty podzielone właśnie na wspomniane kategorie: http://www.dobiegania.pl/buty-do-biegania-meskie-c-115.html.

Rodzaj podłoża, po którym będzie się biegać

Kolejnym bardzo ważnym parametrem podczas wyboru butów jest rodzaj podłoża, po którym będzie się biegać. W przypadku dosyć twardej powierzchni takiej jak kostka brukowa czy asfalt najlepiej zdecydować się na buty do biegania, które będą się odznaczały większą amortyzacją oraz stabilizacją stopy. Z kolei decydując się na bieganie po leśnych lub górskich ścieżkach oraz nierównym terenie najlepiej wybrać buty, które będą miały dosyć mocno wyprofilowaną podeszwę. W przypadku takich butów do biegania niezwykle ważne jest to, aby zapewniały one bardzo dobrą przyczepność do nierównego podłoża.

Ciężar ciała

Podczas dobierania butów do biegania niezwykle ważne jest to, aby zwrócić uwagę na swoją wagę, pamiętając o tym, iż im większa waga, tym mocniejsza powinna być amortyzacja.

Dopasowanie, komfort, rozmiar

Buty najlepiej kupować w godzinach po południowych, czyli wtedy, gdy stopy i nogi są zmęczone. Dlaczego jest to aż tak ważne? Z tego względu, gdyż podczas biegania stopy będą również obrzmiewać, dlatego też niezwykle ważne jest to, aby zapewnić sobie odpowiedni komfort. Budy do biegania należy zawsze mierzyć w skarpetach, najlepiej takich samych jak te, które będą zakładane podczas biegania. Wiele osób podczas zakupu butów do biegania mierzy tylko jeden but, co jest bardzo dużym błędem. Niezwykle ważne jest to, aby włożyć obydwa buty, ponieważ w przypadku większości osób stopy różnią się między sobą rozmiarem. Dobrze dobrany but do biegania powinien być bardzo wygodny, jednak równie ważne jest to, aby idealnie trzymał stopę. Bardzo często zdarzają się takie sytuacje, że wiele osób wybiera zbyt ciasne buty, uważając, iż podczas biegania rozejdą się nieco, jednak jest to błędny tok myślenia. Buty muszą być dobrane idealnie już podczas sklepowych zakupów. Z tego też względu wybierając się na zakupy, warto przymierzyć kilka par butów do biegania od różnych producentów, ponieważ jedynie w taki sposób można wybrać ten najlepszy i najodpowiedniejszy egzemplarz.